sukitea.com

; egyharmad! ;... Lanka Kövess minket a Facebookon is, hogy ne maradhass le az oldallal kapcsolatos legújabb hírekről, információkról: a Facebookon Harry potter kvíz melyik karakter lennél

A legkedveltebb nyári hűsítő, a fagyi története | Anyanet

Ennek a nyilvánvalóan gurmé királynak majdnem 100 embere volt arra, hogy jeges desszertet készítsen neki bivalytejből, lisztből és kámforból. Ebből ma már csak a bivalytej állná meg a helyét az alapanyagok között, az viszont nagyon is! A fagylaltszerű fagylaltot nagyjából 200 évvel időszámításunk előtt találták fel – szintén Kínában. A recept nem volt bonyolult: tejet és rizst kevertek össze, majd betették a hóba. Szóval a fagyi – mint műfaj – nem olasz találmány, az a fagyi viszont, amiért ma is odavagyunk, Olaszországban született. A római birodalomban a feljegyzések szerint rabszolgákat küldtek a hegycsúcsokhoz, hogy hozzanak friss havat, amit aztán ízesítettek és fagylaltként szolgáltak fel. A mai formában is létező desszert a középkor óta létezik. A 16. században egy szicíliai cukrász volt az, aki először a történelem során nem közvetlenül adta hozzá a havat vagy jeget az alapanyagokhoz, hanem előbb elkészítette a krémet, és azt fagyasztotta le. A sörbeteket szintén egy szicíliai mester alapozta meg a 17. században, aki különben elsősorban limonádékkal foglalkozott, sőt, ezeket lefagyasztotta és úgy kínálta vendégeinek.

A vaníliát sokáig csak a csokoládé italok, illetve csokoládé fagylalt ízesítéséhez használták, és a XVIII. századi francia konyha kezdte különálló ízesítésként is használni.

Gondoltad volna, hogy már az ókoriak is fagyival hűtötték le magukat a nagy melegekben? Eleinte persze csak a kiváltságosok, később már a nép egyszerű gyermeke is. El tudod képzelni ahogy Mátyás király, XIV. Lajos, Rousseau, Voltaire, Diderot, Deák Ferenc fagyit nyal? Pedig minden bizonnyal megtették. Az első kísérletek Az ókori kínaiak jéggel, hóval kevert gyümölcsleveket kínáltak az izzadó kiváltságosoknak. Innen aztán Egyiptomba, majd a Római Birodalomba jutott ez az úri huncutság. Természetesen a görögök sem maradtak ki az élvezetekből. Hippokratész egyenesen gyógyszernek tartotta, bár mértékletes fogyasztásra intett. (Ha egy kicsit gondolkozunk, beláthatjuk, hogy igaza volt. Mi lehet jobb orvosság egy gyulladt torokra, ha nem egy hűsítő fagyi? ) A leghíresebb római fagyi-őrült Néró császár volt, akinek a kedvenc íze a következő összeállítás volt: havat, rózsavizet, mézet és gyümölcsöt kevertek össze számára. A jeget több száz kilométerről, a hegyekből hozatta. A Római Birodalom bukásával minden kulináris élvezet kimúlt, csak a 13. században Marco Polo hozta vissza a Távol-Keletről Európába a fagyi ötletét.

  • Ki találta fel a fagyit video
  • Ki találta fel a fagyit 7
  • Ki találta fel a fagyit 6
  • Ki találta fel a fagyit 4

Bár a fagylalt története legalább 1744-ig vezethető vissza, a fagylaltoskanál csak 1894-ben jelent meg, amikor a kansasi Edson Clemant Baugham szabadalmaztatta találmányát. A működési elv lényege a mai napig az, hogy a nyeles kanalat belemerítik a fagylaltba, kiemelik, majd a félgömb alakzatban egy vékony mozgó fémkarika segítségével kipottyan a finomság. Gyártását a Kingery vállalat kezdte meg Cincinnati államban, és Rapid Ice Cream Disher (Gyors Fagylaltkiszedő) márkanéven hozta forgalomba. Mindössze három évvel később Alfred L. Cralle szabadalmaztatta a karral működtethető, félgömb alakú fagylaltoskanalát, melyet fél kézzel is lehetett használni. Attól kezdve, hogy megjelent az első kiszedő, az emberek egyre leleményesebb módszereket eszeltek ki arra, hogy minél gyorsabban hozzájussanak a fagylalthoz: 1878 és 1940 között körülbelül 240 szabadalmat adtak ki különféle fagylaltoskanalakra. Néhányuk – különösen az 1940-es években készült darabok – a gyűjtők kedvencévé vált. Ezek általában bakelitnyéllel és Art Deco véséssel készültek, többnyire élénk színekben.

A kész fagylaltot is jéggel tartották hidegen. A keverés – amit ma már elektromos meghajtású gépekkel végeznek – fontos része a technológiának, mert az ennek révén az anyagba dolgozott légbuborékoktól lesz lágy és krémes a fagylalt. Tápértéke [ szerkesztés] A fagylaltban a tej miatt jelentős mennyiségű kalcium és vitaminok találhatóak, viszont sok benne a telített zsírsav és cukor is. A modern, üzletekben kapható fagylaltok és jégkrémek stabilizáló- és emulgeálószereket is tartalmaznak, ami az eltarthatóság idejét növeli. Egy gombóc energiatartalma körülbelül 100-160 kcal, 5-15% zsírt tartalmaz. Fajtái [ szerkesztés] A fagylaltnak többféle fajtája is ismert: Jégkrém: Legalább 10%, soványabb változata legalább 3% tejzsírt tartalmaz. Különlegessége az előállítás módjában áll, a jégmasszát a homogenizálás és a pasztörizálás után rövid ideig hűtőtartályokban tartják. Krémfagylalt: 50%-a tejből áll, készítéséhez tojást vagy tojássárgáját használnak. 1 liter tejhez legalább 270 g tojás vagy 90 g tojássárgája szükséges.

  1. Opel meriva váltó olaj mennyiség for sale
  2. A sötétség serege teljes film magyarul
  3. Viacom global hungary kft állás 2019